Zadbaj o siebie przez sen

Dodane przez: Śpioch Sypialnioland.pl W: Poradnik Na: czwartek, czerwiec 23, 2016 Komentuj: 0 Trafienie: 812

Z cyklu ,,Śpiochy piszą i doradzają”. O tym, jak zadbać o siebie przez sen?

 

Sen powinien być przyjemnością i czasem, kiedy możemy odpocząć, zrelaksować się i zregenerować siły.

Wyspanie kojarzy się nam z przeznaczeniem co najmniej ośmiu godzin na sen, nieśpiesznym rannym wstawaniem i najlepiej poranną kawą podaną do łóżka. A co jeśli nie mamy tych ośmiu godzin? A co jeśli pomimo tego, że przesypiamy osiem godzin, budzimy się zmęczeni i niewyspani? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być klika. My podamy parę najczęstszych. Być może dzięki zastosowaniu tych zmian już jutro obudzisz się wypoczęty, zrelaksowany i pełny energii. Co jest ważne?

 

Po pierwsze - wygodny materac.

Materace są jak buty. Tylko że buty służą do chodzenia, a materace do spania. Zanim kupimy buty, praktycznie zawsze je mierzymy. Dokładnie tak samo powinno być z materacem. Przed zakupem powinniśmy spędzić na materacu jak najwięcej czasu, by intuicyjnie móc stwierdzić czy jest on wygodny. W sklepach z materacami znajdziemy wielu ekspertów od doboru materacy, warto korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, jednak ważne jest, by uważnie słuchać swojego ciała. Wkładając but, potrafimy stwierdzić, że coś nas uwiera i dokładnie tak samo jest z materacem. Oddajmy się więc leżakowaniu w salonach z materacami i sprawdzajmy, czy jest nam wygodnie. Pamiętajmy, że dobry materac to materac na, którym jest nam po prostu wygodnie. Dzięki komfortowemu materacowi zmniejszy się ilość zmian pozycji ciała w ciągu nocy oraz ilość wybudzeń. Nasze plecy będą idealnie podparte, dzięki czemu pozbędziemy się bóli kręgosłupa. Na dobrze dobranym materacu krew krąży swobodniej, przez co wykluczony jest problem drętwienia ciała. To właśnie nocne przekręcanie się z boku na bok, bóle pleców, barków oraz drętwienia zakłócają sen i powodują, że nie odpoczywamy.

Z danych statystycznych wynika, że trzy razy rzadziej od naszych europejskich sąsiadów wymieniamy materace. Polacy też częściej sypiają na sofach, kanapach czy starych wersalkach. Biorąc pod uwagę, że w łóżku spędzamy 1/3 życia warto pomyśleć o zmianie. Wyeliminowanie tych negatywnych czynników poprzez zakup właściwego materaca sprawi, że będziemy się budzić wypoczęci, zregenerowani i pełni sił witalnych.

 

Po drugie - wygodny stelaż.

Tak, tak… Stelaż. Stelaż z kolei można porównać do nawierzchni drogowej. Tak jak dobre auto prowadzi się wspaniale po dobrej drodze, tak materac tylko na dobrym stelażu będzie się odpowiednio dopasowywał. Jeśli stelaż składa się z nieelastycznych desek, z bardzo dużymi przerwami między sobą, będzie on utrudniał właściwe funkcjonowanie materaca. Materac na takim stelażu ma słabszą sprężystość, nie jest tak wygodny i komfortowy jak być powinien. Skoro mamy już wygodny materac, trzeba zadbać o właściwy stelaż. Odpowiedni stelaż to stelaż elastyczny z drewna klejonego warstwowo. Pod ciężarem naszego ciała ugina się i świetnie współpracuje z materacem. Po łóżku można niemalże skakać, gdyż drewno klejone warstwowo jest niezwykle elastyczne. Odstępy między poszczególnymi listwami nie powinny przekraczać 4 cm, zapewniają one wtedy właściwe podparcie materacowi, zwiększając jego żywotność. Dobry stelaż to kolejny krok ku poprawieniu swojego komfortu snu.

 

Po trzecie - przewiewne łóżko.

Dla wielu z nas łóżko powinno być przede wszystkim ładne. Piękne łóżko daje nam komfort psychiczny i sprawia, że czujemy się po prostu dobrze we własnej sypialni. Ważne jest jeszcze, by łóżko było przewiewne. Przewiewne łóżko to takie, które bezpośrednio pod stelażem posiada około 5 cm. wolnej przestrzeni, tak by powietrze mogło swobodnie krążyć. Dzięki temu nasza skóra również swobodnie oddycha, nie przegrzewamy się, więc snu nic nie zakłóca.  

 

Po czwarte - mikroklimat i odpowiednia pościel.

Odpowiednia pościel to  bardzo istotny czynnik wpływający na jakość snu. Dobra naturalna albo syntetyczna, zapewnia optymalny przepływ powietrza, dzięki czemu nie będziemy się pocić podczas snu. Nastąpi wyrównanie temperatury pomiędzy naszym ciałem a kołdrą,  unikniemy tym samym przegrzania czy wprost przeciwnie wychłodzenia. Wystrzegajmy się też sztucznych poszewek wykonanych z poliestrów, wybierajmy bawełnę albo wiskozę wysokiej jakości, która ma niesamowite zdolności odprowadzania wilgoci, polecana jest szczególnie dla osób z większą potliwością. Odpowiednia pościel oraz regularna wymiana poszew zapewnią nam właściwy mikroklimat w sypialni, ograniczą ilość alergenów w łóżku, dzięki czemu możemy pozbyć się problemu porannego kataru czy kichania.

Jeśli dodamy do tego częste wietrzenie sypialni bezpośrednio przed snem, zdrowy i głęboki sen gwarantowany.

 

     Warto zatem sprawdzić, czy czasem w naszej sypialni nie przydałaby się jakaś zmiana. Być może wymiana materaca, czy choćby samego stelaża spowoduje, że ogromnie poprawi się nasz komfort snu. Pamiętajmy, mała zmiana może być przyczyną wielkich efektów. 

            Dobrego dnia i kolorowych snów. Śpiochy z Sypialnioland.pl :)

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz

Top

Wirtualny Spacer

Zaoszczędź czas i przespaceruj się po naszym sklepie online!

Sypialnioland.pl